Képernyőmentések



Ezen az oldalon néhány képernyőmentés látható a VDRemről. Minden kép a vdr-1.5.14-es verziójában készült.




Ez a VDR főmenüje a skinenigmang plugint használva. Az OSD nyelve tetszőlegesen választható. A VDR alapmenüpontjain kivül a menüben néhány általam használt plugin is megjelenik, mint pl. DVD vagy mplayer. A menü fejlécében a merevlemezen levő üres hely látható ÓÓ:PP formátumban, azaz pillanatnyilag körülbelül 44 óra rögzítésére elengendő szabad hely van (ez kb. 80GB).





Egy kiválasztott csatorna státusz-sora. Látható az adó neve és sorszáma, a pontos idő, az éppen futó, valamint a következő program címe, azok hossza, és az alsó sorban grafikus formában is látható, hogy mennyi járt le az éppen futó müsorból. Mellette néhány ikon segít azonosítani, hogy az illető programon van-e felvétel folyamatban, a program kódolt-e, tartalmaz-e teletextet és DD/stereo hangcsatornát, illetve hogy milyen nyelvű az éppen hallható hangcsatorna. Két érdekesség még: az enigma skin lehetővé teszi csatornalogók megjelenítését is. Készítettem a UPC Directen található csatornák többségéhez enigma-skin kompatibilis logókat, ezek letölthetők innen. A másik “furcsa” dolog, hogy a német nyelvű RTL-en magyar nyelvű az EPG, ez kicsit kucifántosan van megoldva, de müködik: az xmltv csomag segítségével letöltöm a programot egy hétre előre a port.hu-ról xml formátumban, majd az xmltv2vdr perl szkript átküldi a VDR EPG adatbázisába.





A VDR “most/következő” EPG megjelenítő képernyője. Itt könnyedén végig lehet nézni, hogy mi fut éppen, illetve, hogy mi következik az összes csatornán.





Egy EPG bejegyzés részletes nézete, a program címével, kezdési időpontjával, időtartamával és a program részletes leírásával. A VDR EPG-jét böngészve egyetlen gombnyomással bármikor létrehozható egy időzítő az illető program felvételéhez. Minden időzítőnek lehet adni saját prioritást, hogy a VDR kezelni tudja a konkurens felvételeket. Nagyon kényelmesen létrehozhatók ismétlődő időzítések (pl. X csatornáról készíts felvételt minden szerdán és vasárnap este 7-től 8-ig, stb.)





A felvételek könyvtárakba szervezhetők, itt éppen az én “sport” nevű könyvtáram tartalma látható. Ebben a listában látható a felvételek időpontja, hossza és címe. A távirányító kék gombját megnyomva jeleníthetők meg az illető felvétel további részletei (részletes EPG információ, stb). A VDR egy nagyon felhasználóbarát szoftver, rengeteg olyan apróságot tud, amit más beltérik nem, vagy nem mindet. Ilyen például, hogy egy visszajátszás indításánál a lejátszást mindig onnan folytatja, ameddig az illető felvétel utoljára meg volt nézve (ugyanakkor, amint az a képen is látható, a zöld gomb lenyomásával a lejátszás a felvétel elejéről indul).





A Picture-in-picture plugin. Az osdpip plugin segítségével a tévéknél már megszokott módon kép a képben funkciót kapunk. Mivel a DVB kártyák memóriája erősen korlátozott (2MB), ezért a téglalap alapú ablakban futó másodlagos csatornát csak 256 színben vagy szürkeárnyalatban képes játszani, ez azonban tökéletesen elég ahhoz, hogy lássuk, mikor jár le az illető csatornán a reklámblokk :) Természetesen egyetlen DVB kártyát használva egyszerre csak egyazon transzponderen levő műsorok közt váltogathatunk, de két vagy több kártyát használva ez a korlátozás megszűnik.





A femon plugin egy frontend státusz monitor, megjeleníti a legfontosabb tuner információkat, mint Lock, Signal to Noise Ratio, BER, AV bitráta, stb.





Az egyik kedvencem, az rss-reader plugin. Ezzel a pluginnal rss feedeket böngészhetünk a tévé előtt ülve, a kedvenc feedjeink listáját előre definiálhatjuk a plugin konfigurációs file-jában. Alább éppen a hivatalos vdr levelező listára érkezett legfrissebb üzeneteket böngészem.








Így néz ki az mplayer plugin lejátszás közben. Amint a neve is mutatja, a plugin segítségével különböző, a híres mplayer aplikáció által ismert bármilyen formátumú videó file lejátszható. Egy kis trükközéssel képes feliratos filmeket is lejátszani. A plugin másik része az mp3 lejátszó, amellyel lejátszhatjuk mp3 gyűjteményünket, de kedvenc webrádiónkat is hallgathatjuk, alább a Sláger rádió szól:








A VDR menüjből futtathatunk külső bash parancsokat vagy szkripteket, fennebb a vdr-temperature-show nevü szkript fut. Alább egy egyszerű ping parancs fut az OSD-n:




© F ü l e y I s t v á n - 2 0 0 8

Vissza a kezdőoldalra.